Historia powstania filtrów Super Jet

Niezawodny i trwały.
Historia powstania filtrów Super Jet.

Wywiad z Takashi Amano.

Filtr Super Jet sprawia wrażenie mocnego i niezawodnego sprzętu i taki też jest w rzeczywistości. Możemy liczyć na jego niezawodność na tyle, by nie martwić się o filtrację zbiornika. Wielu z Was zapewne ma świadomość, iż produkt ten jest wykonywany ręcznie. Mimo iż jego działanie i budowa są dość proste, przykładamy szczególną uwagę do najdrobniejszych szczegółów. W tym artykule chcemy przybliżyć Wam historię powstania i rozwoju filtrów Super Jet.

AJ: Nierdzewna stal w przypadku filtra zewnętrznego to niecodzienne rozwiązanie, nieprawdaż ?

TA: Zgadza się jako pierwsi na świecie zastosowaliśmy nierdzewną stal w filtrach zewnętrznych.

AJ: Pierwsi na świecie ? Wspaniale ! Ale dlaczego postanowiliście użyć stali nierdzewnej ?

TA: Inni producenci wykorzystywali plastik. Jednakże ja postanowiłem zastosować stal nierdzewną, nie tylko ze względu na jej wytrzymałość, zapewnia ona bardzo atrakcyjny wygląd urządzeń zewnętrznych stosowanych w Akwarium Naturalnym.

AJ: Jakie są właściwości stali nierdzewnej ?

TA: Przede wszystkim nie rdzewieje, jest wytrzymała i odporna na zarysowania. Neutralizuje gorąco, w ten sposób chroni przed wysokim i temperaturami latem. Poza tym porysowany plastik wygląda bardzo nieestetycznie.

AJ: W filtrach zewnętrznych ogromne znaczenie ma wodoszczelność. Podejrzewam, że dokładne dopasowanie części ze stali nierdzewnej nie było łatwym zadaniem. Co zrobiliście by zabezpieczyć filtr przed przeciekaniem wody ?

TA: Najtrudniejsze było znalezienie sposobu na bezpieczne połączenie zbiornika i wierzchniej pokrywy. Aby bezpiecznie połączyć części w filtrze Super Jet zastosowaliśmy klamry. Kiedy filtr jest uruchomiony woda naciska nań od wewnątrz. Utrzymanie razem połączonych elementów, pomimo działania ciśnienia wody jest wielkim wyzwaniem. Każda nieszczelność, poluzowanie może spowodować wyciek. Stąd też wytrzymałość zapięcia ma ogromne znaczenie.

AJ: Ten nieprawdopodobny element był zatem bardzo ważny, nieprawdaż ? Domyślam się, że dopracowanie klamer zajęło dużo czasu.

TA: Oczywiście. Początkowo nie miałem pojęcia jak umocować pokrywę wierzchnią. Zostawiłem ten temat specjaliście, ale niestety nie poradził sobie z nim. W efekcie końcowym sam rozwiązałem problem z klamrami. Skorzystałem z rozwiązań zastosowanych w obudowach aparatów, używanych do zdjęć podwodnych. Wygląda na to, że poświęciliśmy czas na znalezienie istniejącego rozwiązanie, a nie na wynalezienie nowego. Obudowa aparatu do fotografii pod wodą jest także narażona na duże ciśnienie wody, kiedy używamy go na dużych głębokościach, tak więc w pełni spełniała wszystkie nasze wymagania.

AJ: Zauważyłem że ta część filtra, gdzie zostały umocowane klamry jest nieco większa niż pozostałe elementy.

TA: Część, gdzie mamy połączenie z pokrywą to najważniejszy fragment jeśli chodzi o zabezpieczenie przed wyciekaniem wody. Dzieje się tak ponieważ ten fragment musi być odporny na duże ciśnienie wywierające nacisk od spodu. Niektórzy mogą sądzić, że to proste mechaniczne zadanie, ale dokładne połączenie tych elementów, kiedy są wykonane ze stali nierdzewnej jest bez porównania trudniejsze niż w przypadku elementów plastikowych.

AJ: Te zaciski wyglądają także bardzo nowatorsko.

TA: Zgadza się, jeśli przyjrzysz się im dokładnie dostrzeżesz wiele nowatorskich rozwiązań jak chociażby niewielki kąt jakim charakteryzują się zaciski. Takie właśnie cechy pozwalają na pewne utrzymanie pokrywy dzięki klamrom.

AJ: Nawiasem mówiąc filtry zewnętrzne uważane są za najlepsze jeśli chodzi akwaria roślinne.
Dlaczego tak się dzieje ?

TA: To rzeczywiście ogólnie przyjęta opinia, ale ostatnio nie jestem tak do końca przekonany, że to prawda.

AJ: Doprawdy ? Ty nie jesteś przekonany ?

TA: Kiedy zawartość tlenu w wodzie jest niska, stan mikroorganizmów wewnątrz zamkniętego systemu jest mało stabilny. Natomiast wraz ze wzrostem poziomu CO2 w filtrze, spada ilość mikroorganizmów. Mam wrażenie że wraz z tymi wahaniami pojawiają się i znikają glony. Obawiam się że ogranicza to funkcjonowanie filtrów zewnętrznych. Choć nadal ich zaletą pozostaje utrzymywanie poziomu CO2 w wodzie.

AJ: Rozumiem. Tak więc dokładne zamknięcie i nie dopuszczanie do kontaktu powietrza z zewnątrz z mediami filtracyjnymi jest jednocześnie wadą i zaletą. Kolejną cechą charakteryzującą filtry Super Jet jest większa niż u konkurencji pojemność zbiornika. Czy to prawda ?

TA: Dzięki swojej prostej budowie zbiornik może pomieścić naprawdę dużą ilość mediów filtracyjnych. Jest to bardzo ważna cecha tego zbiornika. Jest to tak samo ważne jak utrzymanie w nim stabilnego przepływu wody. Dzięki pompie zapewniamy zarówno odpowiednią wysokość podnoszenia słupa wody jak właściwy przepływ wody. I choć w marketach są dostępne podobne pompy, nasze urządzenia są zaprojektowane tak, aby popychać strumień wody z odpowiednio dużą siłą.

AJ: Te pompy są produkowane przez Iwaki ?

TA: Owszem, ale są przede wszystkim wytwarzane zgodnie z naszymi wytycznymi.

AJ: W jakim stopniu są one oryginalnym projektem ADA ?

TA: Magnetyczna pompa Iwaki zastosowana w naszym filtrze zapewnia odpowiednią wysokość podnoszenia słupa wody. Zapobiega to zmniejszeniu się przepływu wody z powodu zapchanego filtra, dzięki czemu filtr może stabilnie funkcjonować przez długi czas. Współpracując z Iwaki opracowaliśmy opartą o naszą oryginalną koncepcję pompę z silnym wyporem, który jest w stanie wytwarzać stały przepływ wokół medium filtracyjnego, nawet jeśli zastosujemy wkład filtracyjny taki jak antracyt.

AJ: Kolor pompy jest również wyrazisty.

TA: Zbiornik jest wykonany ze stali nierdzewnej, uznaliśmy że zbliżony, srebrny kolor pompy będzie wyglądał korzystnie. Pompa została więc pomalowana kosztowną farbą w odcieniu Hammer. Jak zapewne wiesz, srebrny to nasz kolor firmowy.

AJ: Kauczukowy wężyk łączący pompę i zbiornik jest także bardzo wytrzymały.

TA: Tak do jego produkcji użyliśmy mocnych, drogich i specjalnie wyselekcjonowanych surowców.

AJ: Doprawdy ? Różni się więc od zwykłych wężyków ?

TA: Jest zupełnie inny. Od początku był wytwarzany z czystego, naturalnego kauczuku o odpowiedniej konsystencji i strukturze. Obecnie produkujemy go z surowców wzbogaconych fluorem, co korzystnie wpływa na jego trwałość. Jest to specjalnie opracowany produkt, używany także w samolotach.

AJ: Jak widzę przywiązujecie ogromna wagę do najmniejszych detali, zapewne jest to niezwykle istotne dla klientów korzystających z tego produktu.

© foto: Takashi Amano, AQUA DESIGN AMANO CO., LTD.
2024 – Aquarius & Aquadam, Adam Paszczela
Wszelkie treści na tej stronie chronione są prawem autorskim.
Kopiowanie i rozpowszechnianie jest zabronione.
All Rights Reserved

Shopping Cart
Scroll to Top