Dlaczego nawożenie CO2 jest tak ważne i niezbędne ?
Rośliny akwariowe podlegają procesom fotosyntezy, kiedy światło pada na ich liście. Jako surowców używają wody i CO2, w ten sposób wytwarzając glukozę, tlen i wodę w drodze fotosyntezy. Rośliny akwariowe zużywają glukozę, by rosnąć i uwalniają tlen, który jest następnie wykorzystywany do oddychania przez ryby i mikroorganizmy. Jeśli chodzi o surowce niezbędne do fotosyntezy, woda występuje w akwarium obficie, natomiast mogą wystąpić deficyty CO2. Podaż CO2 do akwarium odbywa się poprzez dyfuzję bezpośrednio do wody oraz dzięki oddychającym rybom i mikroorganizmom. Jeśli mamy do czynienia z kompozycją, w której jest dużo roślin, poddanych silnemu oświetleniu, szybko absorbują one CO2 na drodze fotosyntezy. Powoduje to wyczerpanie się zasobów CO2 i zahamowuje fotosyntezę roślin. Jeśli taki stan się utrzymuje, rośliny akwariowe nie rosną zdrowo i obficie. W Akwarium Naturalnym prowadzi się nawożenie CO2, aby zapewnić odpowiednie warunki i stymulować fotosyntezę roślin akwariowych. Jeśli w akwarium jest mało roślin albo światło jest słabe, duża podaż CO2 nie ma sensu. Z drugiej strony jeśli całe akwarium jest obsadzone roślinnością i doprowadza się jasne światło, prędzej czy później zasoby CO2 ulegną wyczerpaniu. Aby zapewnić roślinom akwariowym odpowiednią fotosyntezę, należy podawać adekwatną ilość CO2.
Wyposażenie niezbędne do podawania CO2
Na przestrzeni lat opracowywano wiele metod dozowania CO2 do akwarium. Obecnie dominującym trendem, jeśli chodzi o te metody, jest naturalna dyfuzja, która jest zarówno bezpieczna jak i efektywna. Źródłem CO2 jest cylinder (zbiornik) z płynnym dwutlenkiem węgla. Cylinder jest napełniony CO2 pod dużym ciśnieniem, w związku z tym używa się reduktora, aby powoli uwalniać CO2. Reduktor umożliwia zmniejszenie ciśnienia skompresowanego CO2 wypełniającego cylinder oraz stały regularny przepływ CO2. Uwalniany dwutlenek węgla przepływa przez zawór kulkowy, który zamyka lub otwiera dopływ CO2, następnie jest dostarczany do akwarium za pomocą wężyka ciśnieniowego, który jest połączony z wężykiem silikonowym zaworem przeciwzwrotnym. Do rozpraszania CO2 w akwarium używa się szklanych dyfuzorów oraz szklanych liczników jak np. Pollen Glass i CO2 Glass Counter. Obydwa szklane elementy są połączone z wężykiem silikonowym. CO2 Advanced System to kompletny zestaw, który zawiera wszelkie niezbędne do nawożenia CO2 elementy. Ten zestaw jest rekomendowany do zbiorników o rozmiarach do 60cm. Akwaria 90cm i większe wymagają systemów przeznaczonych dla dużych zbiorników.
Wybór cylindra
Do podawania CO2 można stosować małe jednorazowe naboje albo duże zbiorniki wielokrotnego użytku. Tropical Forest dołączony do zestawu CO2 Advanced System to jednorazowy cartrigde. Ten 100 ml zbiornik wystarcza na 3-4 tygodnie przy dozowaniu jeden bąbelek na sekundę, używając CO2 Glass Counter 8-10 godzin dziennie, co jest odpowiednią ilością dla akwarium 60cm. Tower/20 jest z kolei zalecany do zbiorników 90 cm i większych. Dwulitrowy zbiornik Tower/20 jest idealny dla większych zbiorników, w których jest zapotrzebowanie na podawanie większych ilości CO2. Jest także kompatybilny z mniejszymi zbiornikami, takimi jak akwaria 60cm. Pozwala na dozowanie CO2 bez konieczności wymiany zbiornika, przez długi okres czasu, jest więc również rozwiązaniem ekonomicznym. Należy wziąć pod uwagę, że taki zbiornik wymaga także reduktora CO2 zaprojektowanego z myślą o dużych systemach.
Wybór Pollen Glass
Systemy zapewniające dyfuzję CO2 przeznaczone do małych zbiorników, różnią się od tych dedykowanych dużym akwariom. Rozmiar dyfuzora Pollen Glass jest uzależniony od średnicy dysku dyfuzora – białej części dyfuzora. Pollen Glass oraz Pollen Galss TYPE-2 to najmniejsze dyfuzory, zaprojektowane dla zbiorników o rozmiarach 60 cm i mniejszych. Pollen Glass Large 20 i 30, Pollen Glass Beetle 30, 40 i 50 są przeznaczone dla kolejnych, większych rozmiarów zbiorników. Wraz ze wzrostem rozmiaru dysku dyfuzora, zwiększa się wielkość akwarium, które może być wspomagane przez dany dyfuzor. I tak na przykład dyfuzor, wyposażony w dysk o średnicy 30mm jest odpowiedni dla zbiornika 90 cm, jeśli dysk ma 40mm dyfuzor jest przeznaczony dla akwarium 120cm, zaś 50mm dysk pozwala na dyfuzję w zbiorniku 180cm. Jeśli średnica dysku będzie taka sama, można wykorzystać zarówno Pollen Glass Large jak i Pollen Glass Beetle, łącząc je z funkcjonującą już instalacją. New Pollen Glass jest wyposażony w dysk o tej samej średnicy co standardowy Pollen Glass, jest on jednak bardziej elegancki i efektowny oraz kompatybilny ze szklanymi elementami które znajdują się w zestawie z dyfuzorem i mniejszymi przyssawkami. Można dokonywać wyboru między Pollen Glass Large 30 lub Pollen Glass Beetle 30, kierując się własnymi preferencjami, ponieważ oba dyfuzory są wyposażone w 30mm dysk.
Instalacja Drop Checker
Objętość podawanego CO2 jest odmierzana poprzez odliczanie bąbelków CO2 przy użyciu CO2 Glass Counter lub CO2 Beetle Counter w przypadku dużych akwariów, jej wielkość jest kontrolowana przez Speed Controller. Podaż CO2 zmienia się w zależności od gatunków i gęstości roślin w akwarium. Drop Checker umożliwia ocenę, czy wielkość nawożenia CO2 jest odpowiednia czy nie. Wskaźnik pH w akwarium, które jest obsadzone roślinnością, zmienia się w zależności od wielkości podaży CO2 oraz poziomu absorpcji CO2 przez rośliny. Jeśli mamy do czynienia z dużą ilością CO2, pH jest bardziej kwaśne, jeśli podaż jest niewielka – pH jest zasadowe. Drop Checker to rozwiązanie, które wykorzystując tę właściwość mierzy stężenie CO2 w akwarium. Instaluje się go wewnątrz zbiornika, jego szklana bańka zawiera małą ilość wody akwariowej oraz wskaźnik pH. Przyjmuje się, że nawożenie CO2 jest właściwe jeśli kolor roztworu wewnątrz Drop Checker tuż po zapaleniu się światła nad zbiornikiem jest jasno niebieski (zasadowy). Natomiast 4-5 godzin później staje się zielony (nieco zakwaszony), zachodzą wtedy intensywne procesy fotosyntezy. Jeżeli kolor byłby wówczas niebieski oznaczałoby to, że ilość podawanego CO2 jest niewystarczająca. W przypadku nadmiernego nawożenia CO2 kolor zmienia się w bardziej żółty niż zielony. Wskazane jest także napowietrzać akwarium w nocy, kiedy światło jest wyłączone, aby uniknąć niedotlenienia.
Konserwacja i utrzymanie Pollen Glass
Pollen Glass to urządzenie rozprowadzające CO2 w wodzie. Biały dysk będący częścią Pollen Glass to ceramiczny dyfuzor z niewielkimi otworami, który uwalnia CO2 w formie drobnych bąbelków. Te małe bąbelki rozpływają się w wodzie dzięki nurtowi lub też unoszą się w kierunku powierzchni wody. Pollen Glass jest stale zanurzony w wodzie, w związku z tym prędzej czy później na jego powierzchni pojawiają się glony, przez co zaczyna wyglądać nieestetycznie, podobnie jak inne powierzchnie szklane, kamienie czy inne elementy kompozycji. W przypadku Pollen Glass glony nie tylko obniżają estetykę, ale mogą także zatkać dysk dyfuzora i spowodować zmniejszenie bąbelków CO2, a co za tym idzie zmniejszy się efektywność dyfuzji. Wielką zaletą dyfuzorów Pollen Glass jest fakt, iż są w całości wykonane ze szkła. Szkło jest odporne na silne działanie kwasów i zasad oraz nie niszczeje z upływem czasu. Dlatego glony mogą być z łatwością usunięte z Pollen Glass przez wypłukanie dyfuzora w alkalicznym płynie Superge, przeznaczonym specjalnie do tego celu. Pollen Glass może być więc używany jak nowy przez nieograniczony czas. W celu zapewnienia optymalnej wydajności dyfuzora, należy czyścić Pollen Glass minimum 2 razy w miesiącu.
© foto: Takashi Amano, AQUA DESIGN AMANO CO., LTD.
2024 – Aquarius & Aquadam, Adam Paszczela
Wszelkie treści na tej stronie chronione są prawem autorskim.
Kopiowanie i rozpowszechnianie jest zabronione.
All Rights Reserved