Istnieją różne produkty służące do nawożenia akwarium roślinnego. Jednak nawożenie może również zaszkodzić kondycji roślin wodnych a także całemu ekosystemowi akwarium jeżeli nie są dodawane tylko naprawdę potrzebne elementy w odpowiednim momencie. W artykule omawiamy jak wybrać i używać odpowiedniego nawozu w zależności od kondycji akwarium.
Składniki odżywcze potrzebne dla roślin wodnych
Rośliny wodne pobierają potrzebne składniki przez powierzchnię liści oraz korzenie. Trzy podstawowe pierwiastki, których rośliny potrzebują w dużych ilościach to azot, fosfor i potas. W akwarium, azot i fosfor są zwykle dostarczane nawet w nadmiarze z odchodów ryb, nie zjedzonego pokarmu oraz martwych liści tak więc często nie ma potrzeby ich dodatkowego podawania. Z drugiej strony potas zazwyczaj występuje w niedoborze i dlatego powinien być uzupełniany. Istnieją też inne składniki odżywcze, potrzebne roślinom wodnym. Mimo że żelazo i inne pierwiastki śladowe są wymagane w niewielkich ilościach, ich niedobór może powodować słaby wzrost roślin. Liście mogą blaknąć lub żółknąć lub też całe rośliny stają się słabe i coraz mniejsze.
Usuwanie nadmiarów
Składniki w nadmiarze, takie jak azot i fosfor, nie są w całości absorbowane przez rośliny i pozostają rozpuszczone w wodzie. Różnorodne glony wykorzystują je rozwijając się w akwarium. Żeby temu zapobiec, nadmiary powinny być usuwane z akwarium. Najprostszym sposobem są podmiany wody. Dodawanie potrzebnych składników po usunięciu tych w nadmiarze jest kluczem do odpowiedniego nawożenia akwarium roślinnego.
Niedobór potasu
Potas pełni istotne funkcje w życiu rośliny takie jak ułatwianie syntezy protein. Niedobór tego pierwiastka powoduje spowolnienie fotosyntezy oraz blaknięcie liści roślin. Chociaż potas jest niesamowicie ważnym składnikiem w akwarium roślinnym, często występuje w niedoborze ponieważ jego zapasy w akwarium są bardzo ograniczone. Dlatego potas powinien być regularnie dodawany. Brighty K pozwala na łatwe dozowanie potasu. Odpowiednio dobrana dzienna dawka umożliwia zdrowy wzrost roślin przez długi okres czasu. Ponadto Brighty K neutralizuje chlor w wodzie kranowej, dlatego doskonale nadaje się do wykorzystania przy podmianach wody.
Podawanie składników odżywczych bazujące na kondycji akwarium
Warunki różnią się w każdym z akwariów. Dawka nawozów zależy od kondycji danego akwarium. Sprawdźmy jak powinna być dobierana.
Nawożenie według stadium akwarium
Porównajmy warunki w akwarium w trzech krokach w zależności od czasu, który upłynął od założenia zbiornika.
1. Nowo założone akwarium
Rośliny kupowane do świeżego akwarium występują często w formie emersyjnej i tracą niższe liście. Nawet gdy wytworzyły już podwodne liście, dolne mogą i tak opadać w związku ze zmianą warunków wodnych. Skutkuje to zauważalnym wzrostem poziomu azotu w wodzie. Jeżeli również filtr jest świeżo zainstalowany, mikroorganizmy wewnątrz nie są jeszcze wystarczająco rozwinięte, żeby oczyścić wodę, dlatego parametry wody nie są stabilne. Świeżo posadzone rośliny nie od razu zaczynają rosnąć i pochłaniać azot. Te czynniki składają się na warunki, w których łatwo rozwijają się glony. Koniecznością jest usuwanie nadmiarów azotu poprzez podmiany wody. Częste podmiany wody kompensują braki w filtracji. Ważne na tym etapie jest zachęcenie roślin do wzrostu aby aktywnie pobierały składniki odżywcze i jednocześnie hamowały rozwój glonów. Green Brighty STEP1 jest nawozem płynnym odpowiednim dla tego etapu. Jest to dobrze zbilansowana mieszanka różnych pierwiastków śladowych wymaganych przez rośliny do rozwoju nowych odrostów i liści. Nawóz ten zachęca rośliny do tworzenia nowych i zdrowych przyrostów. Może być dodawany bez obaw o glony, ponieważ nie zawiera azotu, fosforu ani potasu.
2. Akwarium z bujnie rosnącymi roślinami
Jeżeli akwarium jest odpowiednio obsługiwane po założeniu, środowisko stabilizuje się w ciągu jednego do trzech miesięcy a rośliny gęsto się rozrastają. W takim zbiorniku, rośliny rosną szybciej i zaczyna im brakować mikroskładników co skutkuje blednięciem liści. Dlatego należy ostrożnie uzupełniać te składniki. Green Brighty STEP2 jest nawozem odpowiednim dla tego etapu. Pozwala na łatwe uzupełnianie pierwiastków śladowych. Nawóz ten jest dodatkowo wzbogacony żelazem w formie łatwo pochłanianej przez rośliny, jest odpowiedni dla akwarium z szybko rosnącymi roślinami gdyż zapobiega bladnięciu liści. Green Brighty STEP2 również nie zawiera azotu, fosforu i potasu.
3. Akwarium starsze niż rok
W akwarium funkcjonującym przez długi czas, wzrost roślin jest spowolniony wskutek hamujących czynników takich jak alkalizacja podłoża. Takie zjawiska świadczące o starzeniu się zbiornika, mogą być zrekompensowane poprzez wsparcie roślin dzięki czemu akwarium dalej będzie funkcjonować bez problemów. Na tym etapie rozwoju aranżacji powinien być używany Green Brighty STEP3. Nawóz ten uzupełnia żelazo, dodatkowe pierwiastki śladowe odpowiedzialne za procesy fizjologiczne oraz potas, odżywiając w ten sposób rośliny wodne. Nie zawiera azotu i fosforu.
Nawożenie według rodzaju roślin
Różne rośliny rosną w różnym tempie, a co za tym idzie, pochłanianie przez nie składników odżywczych odbywa się w różny sposób. Szybkość wzrostu wpływa również na kondycję środowiska akwarium. Sprawdźmy jak w różny sposób nawozy są wykorzystywane aby odpowiednio na nie wpływać.
1. Akwarium z dużą ilością światłolubnych i szybko rosnących roślin.
Rośliny lubiące jasne środowisko szybko rosną absorbując jednocześnie dużo składników odżywczych. W akwarium obsadzonym takimi roślinami, azotu i fosforu, występujących zwykle w nadmiarze, może braknąć. Niedobory tych pierwiastków mogą też wynikać ze stosunkowo małej obsady akwarium lub z wieku akwarium kiedy składniki w podłożu (Power Sand) wyczerpały się. W takich warunkach rośliny przestają rosnąć i pojawiają się objawy niedoborów takie jak blednięcie liści. Green Brighty Special LIGHTS (dla roślin światłolubnych) jest ogólnym nawozem zawierającym azot, fosfor, potas oraz różne pierwiastki śladowe. Jest odpowiedni dla akwarium, w którym rośliny rosną gęsto a składniki odżywcze szybko się wyczerpują.
2. Akwarium z wolno rosnącymi roślinami.
Rośliny wodne nie wymagające mocnego światła, takie jak Anubias, mchy i Crypotocoryne, rosną stopniowo a ich zagęszczenie zabiera sporo czasu. Podłoże z czasem starzeje się i twardnieje. To często powoduje gnicie korzeni co hamuje wzrost roślin. Green Brighty Special SHADE jest ogólnym nawozem zawierającym azot, fosfor oraz elementy śladowe, efektywnie uzupełniającym składniki wymagane przez rośliny cienia.
3. Akwarium z roślinami o silnie rozwiniętym systemie korzeniowym.
Echinodorus i Crypotocoryne to rodzaje roślin rozrastających się poprzez rozwój silnych korzeni w podłożu. Podczas przygotowania podłoża, Power Sand stanowi podstawowy podkład dostarczający roślinom składniki w sposób ciągły. Jest to szczególnie efektywne dla roślin o silnym systemie korzeniowym. Jednakże z czasem, w miarę wzrostu roślin składniki odżywcze wyczerpują się. Powinny być one wtedy uzupełnione. Iron Bottom i Multi Bottom są w takim przypadku nieodzowne. Te pałeczki nawozowe mogą być łatwo wkładane do podłoża. Zalecamy rozpocząć ich podawanie w okresie od pół roku do roku po założeniu akwarium.
Wygodna butelka
Nie jest dobrym pomysłem podawać tygodniową dawkę nawozu jednorazowo w celu uzupełnienia potrzebnych dla roślin składników. Ważne jest aby potrzebne składniki były zawsze dostępne bez nadmiarów. Jeżeli duża dawka jest podana naraz, nadmiar zostanie wykorzystany przez glony. Idealnie byłoby podawać niewielkie dawki w sposób ciągły. Bardziej praktycznie jest jednak podawanie jednodniowych dawek wykorzystywanych przez rośliny w ciągu jednego dnia. Butelka z pompką używana w serii Brighty jest w takim przypadku bardzo poręczna. Dzienna dawka jest pokazana na każdej z butelek nawozów Brighty w mililitrach. Jest to oczywiście tylko wskazówka dla typowego akwarium roślinnego. Realna dawka będzie zależeć od ilości roślin oraz ich kondycji (patrz instrukcje dołączone do każdego z produktów). Butelka wprowadza do akwarium 1 ml nawozu za każdym naciśnięciem pompki. Odpowiednia dawka jest dozowana poprzez proste liczenie naciśnięć dozownika. Pozwala to na podanie odpowiedniej ilości nawozu bez nadmiarów lub niedoborów i zapobiega rozwojowi glonów spowodowanym przez nadmiary składników odżywczych. Ważne jest by podawać nawóz regularnie każdego dnia jednocześnie monitorując kondycję roślin wodnych.
Głębinowa woda morska
Woda z głębin mórz jest bardzo czysta i bogata w różne minerały. Woda taka w ciągu ostatnich lat znalazła się w centrum zainteresowania i jest szeroko stosowana w przemyśle rybackim itp. Green Brighty STEP1, STEP2, STEP3, Special LIGHTS i Special SHADE zawierają taką wodę, wydobywaną z cieśniny Sado w prefekturze Niigaty. Woda ta jest bogata w minerały i dlatego bardzo pomocna w hodowli roślin wodnych.
Składniki potrzebne dla roślin wodnych
Rośliny wodne wymagają różnych substancji jako składników potrzebnych do wzrostu. Siarka, wapń, magnez, żelazo, cynk, mangan i inne elementy w połączeniu z azotem, fosforem i potasem powinny być podawane w odpowiednio zbilansowany sposób.
© foto: Takashi Amano, AQUA DESIGN AMANO CO., LTD.
2024 – Aquarius & Aquadam, Adam Paszczela
Wszelkie treści na tej stronie chronione są prawem autorskim.
Kopiowanie i rozpowszechnianie jest zabronione.
All Rights Reserved