Tworzenie kompozycji w Akwarium Naturalnym

Wybór materiałów
Kiedy ułożymy już podłoże, można zająć się tworzeniem kompozycji akwarium. Porządek tworzenia rozmieszczenia i struktury akwarium polega na opracowaniu kompozycji z używanych materiałów, takich jak korzenie, kamienie, a następnie z roślin akwariowych, które będą sadzone od przodu zbiornika, przez jego środek w kierunku tylnej ściany. Najpierw należy przygotować zbiornik i podłoże według wcześniej opracowanej koncepcji. Następny krok to wybór materiałów. Pomimo, że decyzja w kwestii wykorzystania drewna czy kamieni, jako elementów kompozycji, zapada na etapie wstępnym, efekt może nieco różnić się od zamierzonego, gdyż mamy do czynienia z materiałami naturalnymi. Można jeszcze zmienić nieco zaplanowaną koncepcję, pod kątem kształtów i rozmiarów wybranych elementów. Taka elastyczność, uwzględniająca właściwości zastosowanych materiałów często zapewnia bardziej realistyczny i naturalny układ kompozycji, niż sztywne trzymanie się wcześniejszych założeń. Oprócz kamieni i korzeni, używa się wielu innych elementów, aby stworzyć spójną kompozycję. Poza otwartymi akwariami, w których kawałki drewna wystają ponad powierzchnię wody, należy dopasować używane elementy tak, aby wypełniały zbiornik, pozostawiając jednak odpowiednią ilość miejsca dla roślin akwariowych, które zaplanowaliśmy posadzić. Wybierając materiały, których użyjemy bardziej niż ich kształt, należy wziąć pod uwagę dopasowanie do rozmiaru akwarium.

Podstawy kompozycji
W Akwarium Naturalnym układ kompozycji jest tworzony w oparciu o odpowiednie zagospodarowanie obszarów gęsto obsadzonych roślinnością oraz pustych przestrzeni. Teoretycznie możliwości komponowania takiego akwarium są nieograniczone, jednakże wyróżniamy trzy podstawowe układy. Po pierwsze kompozycje w kształcie litery U. Patrząc na akwarium od frontu, widzimy gąszcz roślin z prawej i lewej strony, zaś w środku jest pusta przestrzeń. Tego typu układ świetnie ukazuje perspektywę i głębię , gdyż pusta przestrzeń wydaje się zwężać od przodu w stronę środka tylnej ściany akwarium. Drugi typ rozmieszczenia to układ wzniesienia lub wyspy, w którym skupisko roślin znajduje się w centralnej części, zaś puste przestrzenie z lewej i prawej strony akwarium. Umiejscowienie centrum zainteresowania w środku akwarium nadaje kompozycji dramaturgi i robi silne wrażenie. Trzeci układ ma plan trójkąta. Skupiska roślin umiejscawia się z prawej lub lewej strony zbiornika, a pusta przestrzeń jest naprzeciwko. Patrząc z przodu na akwarium uzyskujemy wrażenie układu trójkątnego. Oczywiście na akwarium można spojrzeć nie tylko od frontu, ale na przykład od strony pustej przestrzeni w narożniku zbiornika, w związku z tym jest to układ odpowiedni dla akwarium w kształcie sześcianu, które ustawimy w kącie pomieszczenia. Opisane rozwiązania nie muszą koniecznie być wykorzystane jako podstawowa kompozycja, jednakże stanowią dużą pomoc i dają wiedzę ułatwiającą tworzenie pierwszych, własnych kompozycji.

Przygotowanie drewna i kamieni
Korzenie oraz kamienie stosowane w Akwarium Naturalnym to materiały pochodzenia naturalnego, w związku z tym zarówno ich kształt jak i jakość bywają różne i niejednolite. Zdarza się, że pojawiają się problemy, które należy rozwiązać albo przed albo po całkowitym opracowaniu kompozycji akwarium. Jeśli drewno okaże się zbyt suche, będzie unosiło się na powierzchni wody i nie powinno być w takiej postaci zastosowane. Pomimo, że można na nim umieścić kamienie, doradzamy aby najpierw sprawdzić czy zakupione kawałki drewna dryfują na powierzchni czy nie. Jeśli tak się dzieje, należy przez chwilę namaczać korzenie w pojemniku lub misce z wodą. Zaraz po umieszczeniu korzeni w akwarium, woda może też nabrać brązowego zabarwienia. Wcześniejsze namoczenie materiału niweluje również ten problem.

Jeśli chcemy zastosować tropikalne drewno Old Black Wood, nie ma konieczności sparzania go albo umieszczania w gorącej wodzie. W gruncie rzeczy nawet nie wolno go gotować, gdyż doprowadzi to do wypłynięcia naturalnej żywicy w postaci czarnej wydzieliny-smoły, zaś drewno stanie się bezużyteczne. Jeśli chodzi o kamienie nie trzeba ich specjalnie przygotowywać przed użyciem w akwarium. Jednakże w zależności od rodzaju zastosowanych kamieni, po ich umieszczeniu woda w zbiorniku, może stać się twardsza. Jeżeli twardość wody wzrośnie w znacznym stopniu, utrudniając prawidłowy rozwój roślin akwariowych, polecamy zainstalowanie Softenizera.

Wyróżniamy trzy podstawowe rozkłady w Akwarium Naturalnym: układ w kształcie litery U, układ w kształcie wzniesienia, układ w kształcie trójkąta. Wybór określonej kompozycji jest uzależniony od struktury używanych elementów, rozmieszczenia skupisk roślinności i pustych przestrzeni. Warto przemyśleć ilość umieszczanych roślin akwariowych oraz zrównoważyć ich kolory
i rozmieszczenie, po to aby kompozycja nie była symetryczna.

Wybór roślin akwariowych
Kiedy już rozmieścimy elementy kompozycji w akwarium można przystąpić do wsadzania roślin akwariowych. W Akwarium Naturalnym przestrzeń przeznaczona na roślinność dzieli się na trzy zasadnicze obszary: plan pierwszy, plan drugi i tył stanowiący tło. Generalnie stosuje się zasadę sadzenia małych, krótkich roślinek na przodzie, zaś roślin wysokich z tyłu akwarium. Rośliny średniej wielkości oraz te które rosną umocowane wokół kawałków drewna lub kamieni, należy umieścić na drugim planie. Dzięki takiej aranżacji uzyskujemy efekt trójwymiarowości i głębi w ograniczonej przestrzeni akwarium. Kiedy już wybierzemy rośliny akwariowe pasujące do opracowanej kompozycji, należy zastanowić się jakie warunki są najkorzystniejsze dla ich wzrostu i umieścić je we właściwych obszarach. Należy tu wziąć pod uwagę nie tylko wysokość roślin, ale także ich odmianę, intensywność wzrostu i zapotrzebowanie na światło. Rośliny światłolubne np. łodygowce, wymagają dla szybkiego wzrostu jasnego światła oraz częstego przycinania. Z kolei cieniolubne jak Cryptocoryne, nie potrzebują dużo światła, a ich wzrost jest stosunkowo wolny. W związku z tym najkorzystniej umieścić rośliny światłolubne na pierwszym planie lub z tyłu akwarium, gdzie dociera najwięcej światła, natomiast cieniolubne – na drugim planie, który bywa zacieniony przez korzenie, kamienie oraz rośliny rosnące na tyłach zbiornika.

Sadzenie roślin akwariowych
Większość roślin akwariowych, poza mchami i paprociami, należy sadzić przy użyciu pincety. Biorąc pod uwagę, że zaledwie jeden, czy dwa gatunki roślin można umieścić ręcznie, zasadzenie roślin gęsto na pierwszym planie, zgodnie ze skomplikowanym projektem jest praktycznie niemożliwe bez pincety. Wiele gatunków roślin wodnych w tym łodygowe, posiada długie łodygi, liście i korzeń, a ich liście i korzenie rosną zwarte, blisko siebie. Takie rośliny są ustawiane razem w końcowej fazie rozwoju i przycina się je do takiej samej długości. Następnie należy usunąć ich najniżej rosnące liście i zasadzić za pomocą specjalnej pincety. Jeśli chwycimy trzy lub cztery cienkie roślinki razem, z łatwością będziemy sadzić je gęsto. Rośliny o kształcie rozety (np. z rodziny Cryptocoryne) można zasadzić przy użyciu Pro Pincetce trójkątnej lub zakrzywionej. Jeśli mamy do czynienia z bardzo dużym kłączem i trudno jest je umieścić tylko przy użyciu pincety, można pomóc sobie trzymając roślinę w Sand Flettener lub sypiąc na nią Aqua Soil.

Rośliny, które rosną poziomo należy podzielić na łatwe do posadzenia części, następnie sadzić je zachowując małe odstępy pomiędzy poszczególnymi partiami i niewielką odległość od powierzchni szklanej. Trudno będzie umieścić rośliny w akwarium, które już zostało napełnione wodą, ponieważ rośliny mają tendencje do dryfowania, wypływania na powierzchnię. Należy zatem wlać tyle wody, aby namoczyć jedynie podłoże, następnie można wsadzać roślinki, zaczynając od frontu akwarium w kierunku tyłu zbiornika.

Rośliny łodygowe należy umieścić w podłożu pod kątem,
a nie pionowo, uniemożliwi im to luźne dryfowanie
i wypływanie, po napełnieniu akwarium wodą.

W Akwarium Naturalnym, kompozycję można podzielić na trzy obszary: plan pierwszy, plan drugi i tył stanowiący tło. Wybrane rośliny akwariowe ze względu na gatunki i odmiany należy sadzić tak aby ich wysokość rosła , poczynając od przodu akwarium w kierunku jego tylnej ściany. Generalnie rośliny sadzi się jedna po drugiej, używając do tego celu specjalnej pincety. Jednakże małe łodygowe roślinki umieszczane na pierwszym planie oraz roślinki o bardzo cienkich łodyżkach, można sadzić gęsto, chwytając po kilka naraz.

Epifity (porośla, aerofity)
W akwariach, w których drewno jest elementem kompozycji, epifity są umocowane do kawałków drewna, po umieszczeniu innych roślin akwariowych w podłożu. W tym celu używa się głównie paproci, takich jak Microsorum i Bolbitis. Czasem używa się także Anubias nana. Zabezpiecza się je za pomocą Wood Tight i umieszcza w miejscach stanowiących centrum zainteresowania w danej kompozycji. Kiedy rośliny zrosną się z drewnem, można usunąć Wood Tight. Jeśli epifity znajdują się na linii oddzielającej pas drewna i kamieni od podłoża, należy je umocować za pomocą Wood Tight do małych kamieni i ulokować na granicy tych obszarów. W warunkach naturalnych epifity rosną zarówno na kamieniach jak i korzeniach. Sadzenie ich bezpośrednio w podłożu jest więc nieekologiczne i nierozsądne.

Jeśli chodzi o Willow Moss łatwiej będzie umocować już po rozmieszczeniu kawałków drewna, ale przed sadzeniem roślin akwariowych. Aby zasadzić Willow Moss (gatunek mchu), należy go rozłożyć cienką warstwą na obszarze, który ma porastać, a następnie zabezpieczyć używając Moss Cotton, która powinna się naturalnie rozpuścić, w czasie niezbędnym, aby Willow Moss zrósł się z drewnem.

Kamienie Fuji – Ishi charakteryzują się dużą ilością wgłębień, nierówności oraz małą powierzchnią, z którą Willow Moss mógłby się połączyć. Co za tym idzie Willow Moss nie rozwija się zbyt szybko na tych kamieniach, należy więc umocować je używając Ricia Line. Tak samo postępujemy z roślinami z rodziny Riccia, które nie są epifitami

© foto: Takashi Amano, AQUA DESIGN AMANO CO., LTD.
2024 – Aquarius & Aquadam, Adam Paszczela
Wszelkie treści na tej stronie chronione są prawem autorskim.
Kopiowanie i rozpowszechnianie jest zabronione.
All Rights Reserved

Shopping Cart
Scroll to Top