Zbiorniki w Akwarium Naturalnym

Zbiornik typu Cube Garden jest niezbędnym wyposażeniem dzisiejszego Akwarium Naturalnego. Istnieje wiele typów akwariów charakteryzujących się odmiennymi cechami. Zbadajmy jak należy obchodzić się ze zbiornikiem, jednocześnie poznając historię akwarium.

Ewolucja Sprzętu

Hodowla roślin wodnych w akwarium nie sprawia już większych problemów. Postępy w nauce fizjologii roślin wodnych oraz dane skumulowane na podstawie doświadczeń akwarystów były pomocne, jednakże to wszystko zawdzięczamy rozwojowi sprzętu wspomagającego uprawę. Akwarium Naturalne to nie tylko styl hodowli roślin i ryb, ale także artystyczna ekspresja skutkująca ukończoną aranżacją. Dodatkowe wyposażenie dla Akwarium Naturalnego również przyczyniło się do zrealizowania artystycznej wizji. Jednym z elementów tego wyposażenia jest zbiornik akwariowy.

Materiały Akwarium

Akwarium to zbiornik zawierający wodę. Chociaż każdy rodzaj zbiornika mógłby być odpowiedni, o ile tylko jest szczelny, szklane akwarium jest najbardziej popularne dla ryb akwariowych. Niektóre większe akwaria są zrobione z czystego akrylu. Koszt wytworzenia dużego zbiornika z akrylu jest mniejszy niż ze szkła, ponadto takie akwarium jest lżejsze niż szklane. Jednakże, akryl bardzo łatwo jest porysować. Wskaźnik refrakcji (załamania) fal akrylu jest bardzo zbliżony do wskaźnika wody i małe rysy wewnątrz akwarium stają się mało widoczne po zalaniu go wodą. Jednak większe rysy lub te powstałe na zewnątrz akwarium mogą być zauważalne. Jakość akrylu pogarsza się wskutek działania światła ultrafioletowego, dlatego po jakimś czasie, w zależności od warunków, mogą pojawić się małe pęknięcia. Będą one przeszkadzać nawet gdy powierzchnia akrylu nie jest porysowana. Za to szkło jest wytrzymałe a jego klarowność nie zmienia się nawet po długim czasie używania.

Historia Szklanych Akwariów

Od dawna szklane akwaria są używane do trzymania ryb ozdobnych. Klejenie szklanych tafli ma długą historię. Najpierw był pojemnik zwany szklaną kadzią, zanim jeszcze używanie czystych tafli szkła stało się powszednie. W przypadku kul dla złotych rybek, ich szklana powierzchnia nie była płaska a ryby w środku wyglądały na zniekształcone. Czasem szkło miało w sobie bąbelki powietrza. Akwaria ramowe wykorzystywały stalową ramę utrzymującą razem tafle szkła co pozwoliło na odbiór ryb w akwarium bez zniekształceń. W czasach gdy ryby tropikalne były drogie a sprzętu akwariowego brakowało, posiadanie akwarium z dużą świecącą ramą było symbolem wysokiej pozycji społecznej. Do sklejenia szkła i metalu używano kitu, który często wystawał spoza krawędzi ramy, a gdy po jakimś czasie kruszył się, akwarium stawało się nieszczelne. Takie zbiorniki pozostawały w użyciu dzięki częstym naprawom.

Rama Akwarium

Później rama akwarium była wykonywana z plastiku. Zbiorniki akwariowe stały się bardziej powszechne ponieważ pozostały sprzęt był mniej kosztowny, a trzymanie ryb tropikalnych stało się prostsze. Akwarium Naturalne stopniowo się rozprzestrzeniało i stawało częstym widokiem. Aranżacja akwarium roślinnego daje wiele zabawy przy jej tworzeniu, ale każda aranżacja ma swój własny okres szczytowy. Słowa nie wyrażą radości twórcy, kiedy wzrost wszystkich roślin jest skoordynowany, a aranżacja jest ukończona zgodnie z początkową wizją. Ale trwa to tylko przez krótki moment. Fotografia jest sposobem na uchwycenie i zapisanie tego właśnie momentu. Oferuje kolejną, inną drogę do cieszenia się Akwarium Naturalnym. Tak naprawdę akwaria rozwijają się dzięki fotografii. Co zostało przeoczone podczas obserwacji akwarium staje się doskonale widoczne na finałowym zdjęciu. Przykładowo, sprzęt taki jak rurki jest niespodziewanie nieatrakcyjny. Jednakże, najbardziej przeszkadzającym elementem jest rama akwarium. Nie ważne jak bardzo aranżacja powiększa optycznie akwarium, jeżeli rama będzie widoczna na zdjęciu, podzieli i ograniczy aranżację. Szczególnie rozpraszająca jest pionowa rama przy krawędziach akwarium.

Akwarium Bezramowe

Akwarium, które zostało stworzone aby rozwiązać ten problem jest dzisiaj znane jako Cube Garden Superior. Piękno aranżacji roślinnej w tym akwarium przyciągnęło publiczną uwagę gdy jego fotografia została opublikowana. Akwarium zostało opisane jako „kostka wycięta z wody”. Zbiornik ten, został skonstruowany poprzez zespolenie arkuszy szkła ze specjalnego materiału, wykorzystywanego do produkcji sprzętu laboratoryjnego. Nie było żadnej zewnętrznej ramy, ponieważ akwarium było zrobione z samego szkła. Ponieważ nie występowały górna, dolna czy boczne ramy, łączenia były praktycznie nie widoczne i nic nie zaburzało aranżacji podczas patrzenia na akwarium od frontu. Jednakże, produkt ten nie zyskał wielkiej popularności, ponieważ materiał był bardzo drogi, proces produkcji trudny, a duże akwarium okazało się niemożliwe do wytworzenia.

Narodziny akwariów Cube Garden

W Europie, najpopularniejsze akwaria dla ryb są produkowane z arkuszy szkła zabezpieczonych jedynie silikonem. Duże akwarium zrobione z grubego szkła połączonego silikonem jest często widoczne w zwykłym domu. Cube Garden zostało opracowane aby produkować akwaria o Japońskich wymiarach wykorzystując tą technikę. Struktura takiego akwarium jest bardzo prosta i eliminuje szklane wzmocnienia często stosowane w akwariach Europejskich. Ogranicza to możliwość zaburzenia estetyki aranżacji przez zbiornik akwariowy. Cube Garden kontynuują dalszą ewolucję. Tradycyjna tafla szkła ma zielono niebieskie zabarwienie., co jest dobrze widoczne patrząc na jej krawędzie. Zabarwienie szkła na co dzień nie jest zbyt widoczne ale staje się zauważalne podczas fotografowania akwarium. Pomimo, że nie będzie to bardzo widoczne w przypadku małego akwarium, w miarę wzrostu wielkości zbiornika, wzrasta też grubość szkła i jego kolor staje się ciemniejszy. Cube Garden Clear został stworzony dla profesjonalistów, z wykorzystaniem czystego szkła z bardzo niewielkim zabarwieniem. Specyfikacja wszystkich akwariów Cube Garden zmieni się w przyszłości – tak aby każde było stworzone z użyciem arkuszy szkła będących odpowiednikiem tych wykorzystywanych w serii Clear.

Kolejną cechą Cube Garden jest to, że ilość silikonu łączącego krawędzie akwarium została zredukowana do minimum. Eliminuje to kolejny element zaburzający widok i sprawia, że zbiornik akwariowy jest idealny dla Akwarium Naturalnego. Osoba widząca akwarium Cube Garden po raz pierwszy może się zastanawiać nad wytrzymałością łączeń. Ponieważ każde akwarium jest produkowane uważnie przez doświadczonych rzemieślników, łączenia nie są żadnym problemem. Nasza 3 letnia gwarancja na łączenia, najdłuższa w branży, pokazuje naszą pewność co do ich jakości.

Obsługa Akwarium

D60xS30xW36cm to najpopularniejszy wymiar akwarium w Japonii. Wygląda bardzo stabilnie ponieważ stosunek krawędzi jest zbliżony do tzw. złotego podziału. Swoją popularność takie akwarium zawdzięcza częściowo łatwością znalezienia miejsca nawet w stosunkowo niewielkich Japońskich domach. Waga akwarium napełnionego wodą to około 50-60 kg. Niektórzy ludzie umieszczają zbiorniki na małych szafkach lub nawet magazynowych skrzynkach, zakładając, że wszystko będzie w porządku skoro dorosła osoba stojąca na takiej podstawie nie powoduje jej zawalenia. Jednakże, należy zdać sobie sprawę, że mimo to, może to być bardzo niebezpieczne. Akwarium napełnione wodą nabiera znacznego ciężaru. Nawet niewielka nierówność czy zniekształcenie mocno zwiększa nacisk na podstawę. Mimo to ludzie nie przejmują się tym faktem, ponieważ akwarium nie większe niż 60cm rzadko razu pęka w takich warunkach. Mimo to, nie ma gwarancji, że za jakiś czas dalej wszystko będzie w porządku. Pęknięcie lub odłamanie się silikonu może spowodować wyciek wody. Większe akwarium stanowi wielkie zagrożenie gdy podstawa nie zostanie odpowiednio dobrana. Szkody spowodowane wyciekiem wody mogą być naprawdę rozległe. Zalanie niższych kondygnacji, uszkodzenie sprzętu lub nawet pożar spowodowany przez grzałkę są możliwe w takim przypadku. Niektóre szafki sprzedawane do akwarium mogą być nieodpowiednie w zależności od sposobu użytkowania. Wybrana szafka powinna być wytrzymała i niezawodna.

Degradacja silikonu

Kiedy akwarium jest nowe, a silikon elastyczny, może to częściowo skompensować niewielkie zniekształcenie podstawy, na której stoi akwarium. Jest to zaleta łączeń silikonowych. Jednakże, silikon stopniowo niszczeje w trakcie użytkowania. Zależy to od różnych warunków użytkowania oraz promieniowania ultrafioletowego, które również może spowodować pogorszenie stanu łączeń. Stopień degradacji zależy od jakości silikonu dlatego przedłużająca się ekspozycja akwarium na takie światło wpływa na klej w różnym stopniu. Degradacja redukuje wytrzymałość silikonu i prowadzi do rozszczelnień, skutkujących wyciekiem wody. Powinno się unikać przesuwania akwarium ponieważ może to powodować niepotrzebne naprężenia. Nigdy nie powinno się przenosić akwarium napełnionego wodą. Transport większych akwariów wymaga dodatkowej ostrożności ze względu na sporą wagę samego akwarium. Znane są przypadki gdy pozostawione na jakiś czas puste akwarium po ponownym napełnieniu okazało się nieszczelne. Silikon ulega degradacji gdy zbiornik jest pozostawiony bez wody przez dłuższy czas. Czyszcząc akwarium, największą uwagę powinniśmy zwrócić na unikanie zadrapań silikonu. W zależności od takiego zarysowania silikon może stopniowo odrywać się od szkła. Należy również uważać aby uszkodzeniu nie uległy rogi akwarium. Bezramowe akwarium jest proste i piękne, ale wymagana jest dodatkowa opieka aby utrzymać jakość zbiornika. Należy wziąć pod uwagę powyższe wskazówki aby przedłużyć życie akwarium do długiego okresu.

© foto: Takashi Amano, AQUA DESIGN AMANO CO., LTD.
2024 – Aquarius & Aquadam, Adam Paszczela
Wszelkie treści na tej stronie chronione są prawem autorskim.
Kopiowanie i rozpowszechnianie jest zabronione.
All Rights Reserved

Shopping Cart
Scroll to Top